Є поширена думка, що практично за рік очікуваної вагітності дівчині необхідно серйозно зайнятися своїм здоров’ям, а також побувати на прийомі у стоматолога і вилікувати всі зуби, щоб не займатися цим вже під час вагітності. Але бувають, звичайно ж, випадки, коли лікування зубів у цей період просто необхідне. Зрештою, стає актуальним питання: чи можна взагалі видаляти зуби вагітним жінкам?
Який стан зубів під час вагітності
На прийомі у стоматолога вагітні жінки є окремою групою пацієнтів. Зміни, що відбуваються у цей чудовий період, в організмі майбутньої матусі є причиною цього. Деякі природні нездужання відбуваються через гормональні зрушення та навантаження, які змушений нести жіночий організм під час вагітності. І, звичайно, все це відображається на зубощелепній системі. З’являється більше ризику до різних захворювань ротової порожнини. У вагітної жінки спостерігається зниження рівня кальцію всередині, якщо вона збирається стати мамою вперше. Тому є великий шанс виникнення або загострення карієсу, в інших випадках, і появи пришийкових дефектів твердих тканин зубів.
Сама вагітність може бути протипоказанням до зубному втручанню. Звичайно ж, не заборонено лікувати зуби під час вагітності, але звичайно потрібно знати, що в першому триместрі існує небезпека несприятливого впливу стоматологічних процедур, тому що в цей період відбувається закладка тканин в орган дитини. Ще треба пам’ятати, що не слід планувати стоматологічні процедури і на останній місяць вагітності, бо це може ускладнити її перебіг.
Якщо вам не вдалося усунути всі проблеми із зубами заздалегідь, то в будь-якому випадку до стоматолога прийти потрібно обов’язково. Але, звичайно, потрібно врахувати і деякі фактори:
Не можна робити рентген вагітній жінці. Якщо потрібний знімок хворого зуба, його можна зробити за допомогою радіовізіографа, цей апарат має менше опромінення (набагато нижче, ніж рентген апарат).
Місцева анестезія забезпечить вагітній жінці безболісне лікування та видалення хворого зуба, з використанням потрібних препаратів, і, якщо потрібно, жінці наведеться психотерапевтична підтримка.
Не допустимо загальний наркоз при лікуванні. Тільки місцеві анестетики, які впливають дуже мало на плід.
В особливостях лікарської терапії вагітної жінки потрібно знати, що призначення лікарських препаратів обов’язково має бути суворо обґрунтовано, дозування має бути враховано з термінами вагітності та її тривалістю.
Найсприятливіший вихід, якщо всі лікарські препарати будуть виписані на основі консультації у лікаря стоматолога з гінекологом і терапевтом.
Чи можна чи ні видаляти зуби під час вагітності?
Дуже рідкісні випадки, коли потрібно виривати зуби за медичними показаннями під час вагітності жінки. Якщо є виражений больовий синдром, видаляється хворий зуб, у решті випадків видалення найкраще відкласти. Але коли все ж таки операцію терміново потрібно провести, то вибирати терміни необхідно з 13-32 тижнями вагітності. У цей період закінчено розвиток та утворення органів плода, повністю сформовано плаценту та значно покращено показники імунологічного статусу у майбутньої матері.
Під час вагітності в 1,2 та 9-й місяці протипоказано видалення зубів, (хочу нагадати вам, що видалення хворих зубів це цілий комплекс заходів, в результаті яких із середини зруйнованого зуба витягується корінь або повністю виривається зуб). Така операція іноді стає причиною появи ускладнень у пацієнта, тому що вона пов’язана з психоемоційним навантаженням. Тому, коли в кабінеті лікаря готується до операції жінка в положенні, цей факт необхідно враховувати.
Видалення при вагітності зубів мудрості не здійснюється! Ця операція може загрожувати серйозними ускладненнями (можливе підвищення температури та погіршення загального стану вагітної жінки). Здоров’я майбутньої дитини повністю залежить стану здоров’я її мами. У зв’язку з цим слід відкласти цю операцію. Коли відбувається внутрішньоутробний розвиток плода та формування всіх органів, тоді і має починатися турбота про здоров’я наших зубів, про це мають пам’ятати усі майбутні мами!