Класичний аборт полягає в тому, що розширюється шийка матки за допомогою спеціальних металевих пристосувань-розширювачів і далі плодове яйце вишкрібається з використанням кюретки. У 60-ті роки минулого століття став широко поширюватися новий метод аборту з відсмоктуванням вмісту матки (вакуум-аспірація).
При цій процедурі застосовуються:
Металеві циліндричні наконечники, які оснащені спеціальними бічними отворами;
Електровакуумний насос.
Перехід до нової методики дозволив значно удосконалити аборт, завдяки скороченню операції за тривалістю та суттєвим зменшенням частоти виникнення можливих серйозних ускладнень у вигляді кровотеч, перфорації матки, залишків плаценти в матці. Дана технологія є принципово новим напрямом у даній галузі.
Спостереження лікарів показали, що термін вагітності впливає на появу ускладнень після аборту. З його збільшенням можливість розвитку ускладнень пропорційно зростає, як і необхідність організму в неминучій гормональній перебудові.
Жіночий організм здатний на нормалізацію порушених функцій, відновлення скоординованості механізмів регулювання лише за кілька місяців. У разі ж зменшення терміну вагітності розміри плодового яйця, внутрішньої маткової порожнини будуть набагато меншими. Тим самим зменшується діаметр кровоносних судин, які, можливо, будуть травмовані і площа поверхні, на яку буде вплинути штучний аборт.
При терміні вагітності в 4-5 тижнів хориона плаценти (ворсини), що розвивається, ще не вростає глибоко в стінки матки, завдяки чому при проведенні операції кровотеча і пошкодження матки малоймовірні.
Описуваний метод для переривання вагітності дозволяє істотно знизити шкідливий вплив операції на дітородну (репродуктивну) функцію жінок. Вакуум-аспірація дозволяє повністю відмовитися від використання розширювачів з металу, тим самим виключаючи ризик отримання травми на шийці матки. Завдяки цьому згодом виключається цервікальна недостатність і якщо жінка пізніше вирішить народити дитину, то виношування відбуватиметься без жодних проблем.
Ще однією важливою перевагою вакуум-аспірації на ранніх термінах вагітності є те, що при проведенні процедури не потрібен загальний наркоз. Власне, цим виключається досить серйозний чинник втручання у організм жінки. У більшості клінік операція проводиться із застосуванням місцевої анестезії.
Таким чином, до позитивних особливостей міні-аборту відносяться такі:
Щадна процедура вакуум-аспірації;
Можливість переривання вагітності на ранніх термінах (до 20 днів);
Використання як інструмент пластмасової, гнучкої канюлі;
Відсутність необхідності розширювати шийку матки перед операцією;
проведення операції під загальним наркозом;
Можливість здійснення операції амбулаторно (тривалість становить 1,5-2 хв);
Через 1,5-2 години жінка може повернутися до повсякденного життя.
Можливі ускладнення
Частота післяопераційних ускладнень у міні-абортів нижче, ніж у вироблених звичайним способом – у 5-6 разів. Переривання вагітності будь-яким способом є протиприродними, що йдуть наперекір усім законам життя організму діями.
Подібне втручання за визначенням не є абсолютно безпечним та нешкідливим. Навіть незважаючи на мінімальну ймовірність ускладнень у післяопераційний період, деякі складності все-таки можливі після вакуум-аспірації.
Багато пацієнток через 2-3 дні після міні-оборту можуть виявити виділення, які зовні схожі на менструальні, що є своєрідною реакцією організму жінки на гормональний струс після здійсненого аборту.
Протягом часу поки продовжуються ці виділення (7-10 днів), необхідно виключити або зовсім обмежити фізичне навантаження, більше часу відпочивати, а у разі підвищення температури, сильного болю в животі або попереку, рясні кров’янисті виділення – звернутися до свого лікаря-гінеколога.
Для мінімізації ускладнень після аборту рекомендується виключити:
Фізичні навантаження;
Переохолодження;
Статеве життя три тижні після операції;
Виключити вживання алкоголю;
Переповнення сечового міхура та кишечника.
Приблизно в 1% всіх випадків застосування міні-абортів можлива подальша вагітність (у матці або позаматкова). Рекомендується у зв’язку з можливим невдачею переривання вагітності звернутися до гінеколога через 14 днів після проведеної операції для обстеження.
Якщо зберігаються ознаки можливої вагітності (блювота, нудота, збільшення молочних залоз), то відвідати гінеколога рекомендується раніше. Відразу ж після вакуум-аспірації жінка може поставити ВМС або через 3-4 дні почати курс прийому оральних контрацептивів, які нададуть дієву допомогу у відновленні гормональної рівноваги.
Міні-аборт є операцією, яка можлива не пізніше 20 днів після затримки в менструальному циклі. Подібний аборт має на увазі раннє обстеження та ранню діагностику.
Не пропустити ці терміни дуже важливо, для чого рекомендується скористатися домашнім тестом вагітності. Якщо результат позитивний, необхідно відвідати лікаря-гінеколога для підтвердження наявності вагітності на УЗД та здачі необхідних аналізів.
Протипоказаннями для проведення міні-аборту є будь-які інфекційні або запальні захворювання організму.